EPLAN

نرم افزار EPLAN برنامه ای حرفه ای برای ایجاد و رسم طراحی کنترل الکتریکی می باشد و در مهندسی برق کاربرد فراوانی دارد. تا چندی پیش برای این کار از نرم افزارهای غیر تخصصی مانند ACAD VISIO استفاده می شد که علاوه بر دشواری و صرف وقت فراوان تنها خاصیت گرافیکی داشتند, یعنی باید تک تک سیمبل ها را کاربر ایجاد می کرد و امکان هیچگونه عملیات نرم افزاری بر روی آنها نبود, در صورتی که EPLAN با داشتن قابلیت های خودکار فراوان نقشه ای کامل شامل ترسیمات شماتیک, گرافیک, خروجی های خودکار و … به ما ارائه می دهد. حتی مدارهای هیدرولیک, پنوماتیک و الکترونیکی نیز قابل پشتیبانی هستند.

برخی تواناییهای EPLAN در اینجا ذکر می گردد:

– ایجاد صفحات شماتیک با کمک سیمبل های آماده و اتصال خودکار بین آنها (AUTO CONNECTION)

– رسم جانمایی تابلو

– رسم صفحات گرافیکی و دریافت صفحات دارای جزئیات زیاد از نرم افزارهایی مانند ACAD و فرمت DXF و فایل های تصویری از ACDSEE

– نمایش رابطه بین المان اصلی و ملحقات آن در صفحات گوناگون مانند بوبین و کنتاکتهای یک کنتاکتور

– ایجاد خروجی های گرافیکی مانند نمودا ترمینال ها و لیست قطعات و… بصورت خودکار

شرح و کارکرد نرم افزار EPLAN

Eplan نرم افزاری کامل برای پروسه های صنعتی٬ اتوماسیون صنعتی٬ مدیریت پروژه های الکتریکی و هر جایی که نیاز به یک فرایند کنترلی است می باشد. با این نرم افزار میتوان از یک تابلوی برق کوچک گرفته تا سیستمهای الکتریکی و کنترلی یک نیروگاه تولید برق را طراحی نمود.

این نرم افزار شامل رنج وسیعی از استانداردهای موجود در صنعت٬ از جمله استانداردهای وضع شده برای مهندسین برق و طراحان سیستمهای اتوماسیون است. مشخصه ها و کارکرد های این نرم افزار عبارتند از:

۱- نرم افزار eplan دارای دیتا بیس هایی از اجزاء و قطعات مختلف است که توسط شرکتها و کمپانی های بزرگ دنیا به روز میشود.

۲- این نرم افزار دارای رنج وسیعی از سمبل های مختلف الکتریکی و کنترلی است.

۳- ماکروها نه تنها در eplan بلکه در همه برنامه های طراحی کامپیوتری برای آسان کردن کار کاربر و به روز کردن طرح مورد استفاده قرار میگیرد.

هنگامی که یک سری اجزاء مختلف (مثلا یک سری سمبلها) را به صورت یک طرح واحد (یک شئ) در آوریم و آن را به صورت یک فایل ذخیره کنیم در واقع یک ماکرو ایجاد کرده ایم و در خیلی از طرح ها به جای فراخوانی این المانهای مختلف آن ماکرو مورد نظر را فراخوانی می کنیم. در eplan ماکروها را میتوان ایجاد کرد یا ماکروهای قبلی را ویرایش نمود. به علاوه میتوان ماکروهای پیچیده را در نرم افزار auto cad طراحی کرد و Sap به وسیله رابط (DXF تبدیل فرمت داده) موجود در نرم افزار eplan آن را به صورت یک ماکرو به eplan انتقال داد. شما میتوانید در eplan ایجاد پروژه جدید را از نوع ماکرو تعریف کرده Sap هر نوع ماکرو مورد نظر خود را طراحی کنید.

۴- یکی دیگر از ویژگیهای eplan ارتباط آن با نرم افزارهای برنامه نویسی مثل simatic manager است.هنگامی که شما طرحی را در این نرم افزار برای یک plc آماده میکنید پروژه ایجاد شده دارای assignment list است. شما میتوانید به کمک برنامه data- conversion این assignment list ها را تبدیل به شماتیک کرده و آن را وارد محیط ویرایش گرافیکی eplan کنید. به این مشخصه نرم افزار plc data import گفته میشود. عکس این مطلب نیز صادق است. یعنی طرح آماده شده در eplan به وسیله ویژگی plc data export قابل تبدیل به assignment list است.

 

۵- یکی از قابلیتهای دیگر نرم افزار eplan فرمتهای مختلف تبدیل داده در آن است.