دورههای های آموزشی سیسکو

شرکت Cisco Systems که با نام کوتاه شده سیسکو شناخته شده است در سال 1984 در سن جوزه کالیفرنیا تاسیس شده است و هم اکنون با ارزش دارایی بیش از 120 میلیارد دلار و 71000 کارمند در سراسر جهان ، به یک غول  بزرگ فن­آوری و اقتصادی تبدیل شده است. درآمد این شرکت از محل فروش تکنولوژی و تجهیزات و خدمات در سال گذشته بالغ بر 11 میلیارد دلار و کمی بیشتر از درآمدهای نفتی کشورمان در سالهای گذشته بود! بر خلاف تصور عموم عمده فعالیت این شرکت تولید تجهیزات شبکه­های کوچک و متوسط نیست. به گفته مدیرعامل این شرکت در سال 2014 میلادی ، 80درصد درآمد این شرکت از محل فروش 20درصد از سهم کل تولید این شرکت بوده است. در واقع میتوان گفت سیسکو در بین شرکتهای مخابراتی و دولتها و ISPها و غیره ، بیشتر شناخته شده­تر است تا بخش خرده­فروشی. عمده تجهیزات طراحی و تولید شده توسط سیسکو در زیرساختارهای مخابراتی و اینترنت در سراسر دنیا در حال استفاده است. اهمیت تکنولوژیکی و استراتژیکی این شرکت و به تبع آن محصولاتش ، زمانی بیشتر میشود که بدانیم سیسکو ابداع کننده و توسعه دهنده بسیاری از  پروتکلها و محصولاتی است که هم اکنون توسط تمام شرکتها و تولیدکنندگان به عنوان استاندارد پذیرفته شده و در حال استفاده است. به جرات میتوان اذعان داشت تصور دنیای بدون سیسکو در حال حاضر غیرممکن است.

سرعت سرسام آور پیشرفت تکنولوژیهای مربوط به شبکه و مخابرات و محصولات و خدمات جانبی آنها چنان بالا است که دولتها و سازمانها و  مدیران شبکه­ها مجبورند همواره از بروز  بودن تجهیزات و صد البته دانش فنی تکنسینها ، مهندسین و کارشناسان خود اطمینان داشته باشند. و درست اینجا بود که نیاز به مدارک بین المللی حس شد. سرفصلهای استاندارد و کتابها و لابراتوارهای مدارک بین المللی سیسکو توسط " آکادمی سیسکو" طراحی و معرفی میشوند و بر خلاف اکثر مدارک بین­المللی دیگر، بین 2 تا  سال 5  اعتبار دارند. افراد متقاضی با گذراندن این دوره­ها و پاس کردن امتحانات بین­المللی میتوانند براحتی و به سرعت جذب بازار کار شده و در کنار آموزشهای آکادمیک خود به سرعت تجارب گرانبهایی را در محیطهای واقعی کسب کرده و پله­های ترقی را طی کنند. کارفرمایان و مدیران سازمانها و شرکتها و شبکه­ها نیز میتوانند مطمئن شوند که پرسنل تحت مدیریت آنها دانش بروز داشته و در مراحل طراحی و پیاده­سازی و مدیریت تکنولوژیهای جدید هیچگونه مشکلی نخواهند داشت.

عمق دانش فنی کارشناسان و تکنسینها توسط دروس سنگین با سیلابسهای کاملا مشخص و امتحانات دشوار محک زده شده است، تا استانداردی تعریف شود که از مرحله جذب افراد صالح گرفته تا اعتماد به مدیریت سیستمهایی که پایداری بسیار بالا (  99.99% uptime) نیاز دارند و یا از لحاظ امنیتی اهمیت بسیار زیادی دارند، محک زده شود.

 

 

 

 

برای آشنایی با مدارک سیسکو و شروع مطالعات ، ابتدا بهتر است به هرم سطوح علمی مدارک توجه کنید.

همانطور که ملاحظه میفرمائید ، مدارک سیسکو از ابتدایی­ترین سطوح شروع شده و تا معماری سیستم که افراد بسیار نادری موفق به طی مسیر تا آنجا هستند، ادامه می­یابد.

 

 

 

 

سپس به جدول زیر توجه کنید :

مدارک و تخصصهای سیسکو ، در 10 شاخه ارائه شده­اند که بسیاری از آنها در ایران ناشناخته بوده و تاکنون دوره آموزشی نیز برای آنها برگزار نشده است.

اگر به اطلاعات جدول با دقت نگاه کنید متوجه خواهید شد که به چه دلیل تخصص CCAN Routing and Switching محبوبیت بیشتری دارد:

1-      اولا درک مفاهیم تخصصهای متنوع دیگر مانند 5 شاخه اول لیست نیز مستلزم درک عمیق مفاهیم روتینگ و سویچینگ است.

2-      دوم اینکه پیشنیاز مدارک دیگر نیز مدرک CCENT از سطح Entry میباشد. این امتحان و سرفصلهای آن همان 100-105 ICND1 است که  خود یکی از درسهای مدرک مهم CCNA RS است.

 

 

وظیفه ارائه مطالب سنگین و بیان مفاهیم و رعایت سرفصلها و برگزاری منظم دوره، بر عهده اساتید مجرب موسسه آموزشی الف بوده ولی یادگیری و تکالیف و تحقیقات و تمرینها همگی بر عهده دانشجویان سخت کوش خواهد بود. موسسه آموزشی بین­المللی الف رعایت تمام استداندارهای آموزشی را تضمین میکند.

مدیریت موسسه آموزشی الف این نوید را به تمام علاقمندان میدهد که این آموزشگاه بتدریج و با بهره­گیری از اساتید قدیمی و لابراتوارهای مجهز ، تمامی این دوره­ها را برگزار خواهد کرد.

 

 

لیست دوره­های سیسکو که در الف برگزار میشود :

 

CCENT: Cisco Certified Entry Level Technician

 

قابلیت فرد در پیاده­سازی و عیب یابی شبکه­های کوچک است که در اصطلاح branch خوانده میشوند. همچنین گذراندن این دوره برای تمام افراد مبتدی توصیه شده است. در عین حال برای بسیاری از تخصصهای شبکه، پیشنیازی برای جایگزین Network+ نیز معرفی شده است.

 

Prerequisites

Title

Course

ندارد

ICND1 Interconnecting Cisco Networking Devices Part 1 

100-105

 

 

 

 

 

 

CCNA RS : Cisco Certified Network Associate (Routing and Switching)

 

گذراندن این مدرک بسیار مهم و بنیادی تضمین میکند که فرد متخصص توانایی پیاده­سازی و عیب یابی و نگهداری شبکه­های سایز متوسط تا بزرگ با چندین مکان فیزیکی مجزا و ارتباطات remote را دارد. این دوره برای تمام مدیران شبکه و تکنسینها و دانشجویان رشته­های مرتبط توصیه شده است. با توجه به اینکه اعتبار CCNA فقط 3 سال است، لذا تجدید دوره و آشنایی با محصولات و تکنولوژیهای جدید برای متخصصینی که سالها قبل دوره­ها را گذرانده­اند نیز توصیه میشود.

برای پاس کردن CCNA RS دو مسیر وجود دارد. در جدول اول ملاحظه میکنید که درس CCENT تکرار شده است و طبیعتا برای متقاضیانی است که دوره قبلی را طی کرده­اند.

 

Prerequisites

Title

Course

ندارد

ICND1 Interconnecting Cisco Networking Devices Part 1 

100-105

ندارد

ICND1 Interconnecting Cisco Networking Devices Part 2

200-105

 

اما مسیر دوم که برای اکثر افراد توصیه میشود گذراندن 200-125 است که درواقع شامل هر دو دوره بالا است.

 

Prerequisites

Title

Course

ندارد

Interconnecting Cisco Networking Devices: Accelerated

200-125

 

 

 

 

 

 

 

CCNA Security

 

دارندگان CCNA و آن دسته از کارشناسانی که بیشتر با مباحث امنیت درگیر بوده یا مسئولیت دارند، مخاطبین اصلی این دوره هستند. با گسترش تهدیدات سایبری و اهمیت حفظ امنیت کاربران و اطلاعات سازمانها ، این تخصص محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

 

Prerequisites

Title

Course

Valid CCNA

Implementing Cisco Network Security (IINS)

210-260

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CCNP RS : Cisco Certified Network Professional (Routing and Switching)

 

اولین مدرک از سطوح حرفه­ای است که در واقع بلافاصله بعد از CCNA افراد جذب آن میشوند. افرادی که موفق به گذراندن دوره و پاس کردن امتحانات میشوند، قادر خواهند بود از مراحل عمیقتری اقدام به برنامه­ریزی، طراحی، پیاده­سازی و عیب یابی گسترده شبکه­های کامپیوتری و مخابرات کنند که شامل ارتباطات WAN نیز میشود. سیسکو توصیه کرده است تمام مدیران شبکه تا این سطح آموزش را بگذرانند.

در این مدرک بسیار معتبر ، 3 دوره آموزشی ارائه میشود :

 

Prerequisites

Title

Course

 

Valid CCNA

Implementing Cisco IP Routing (ROUTE)

300-101

Implementing Cisco IP Switched Networks (SWITCH)

300-115

Troubleshooting and Maintaining Cisco IP Networks (TSHOOT)

300-135